5582a0bb18b47f3d50008935d2aeae4e

V úterý 14.8. 2018 budeme od 21.00 hodin promítat na dvorku domu U slona známý český film Měsíc nad řekou.

Původně jsme vám ho chtěli promítnout už v rámci letošní  Letní slavnosti, ale počasí nestálo na naší straně. A tak doufáme, že tentokrát nic nepřekazí zajímavý filmový zážitek, jeden z nejlepších, který vznikl v padesátých letech minulého století a nebyl zasažen tehdejší politickou situací a vývojem  ve společnosti.

Režisér a scénárista Václav Krška natočil tento film před 65 lety . Nechal se inspirovat divadelní hrou Fráni Šrámka , která vznikla v roce 1922 a postihuje věčný konflikt mládí a stáří. Hudbu k filmu napsal Jiří Srnka.

Děj filmu se odehrává na malém městě, kde se chystá sjezd absolventů místního gymnázia.  Majitel papírnictví Hlubina, bývalý premiant mezi abiturienty, jeho manželka  a jejich zralá, ale svobodná dcera Slávka . Bývalý Hlubinův spolužák Roškot  a jeho mladičký syn Vilík. To jsou hlavní postavy příběhu, který vypráví o maloměstské morálce, nekompromisním mládí a nakonec také smíření.

Který film může být více písecký, než zrovna Měsíc nad řekou?

Zahrálo si v něm nejen město a dům U koulí , ale hlavně jez a řeka  pod jeho okny.  Také všichni tvůrci filmu a předlohy měli k Písku úzký vztah a tak vznikl film, na který se vždycky rádi znovu podíváme .

Vstupné je dobrovolné a bude použito na obnovu domu U slona.

Těšíme se na vás.

Spolek Přátelé Kamenného mostu Písek