plakat-dnes-pijeme-32-1-copy

Židovské hřbitovy na Písecku

 

Hřbitovy jsou někdy hebrejsky nazývány  bejt olam, což znamená zahrada života.

V nemoci a smrti nesměl být člověk opuštěn. To bylo základní heslo rodiny a pohřebního bratrstva,

které v těžkých chvílích pomáhalo umírajícímu a jeho rodině .

Půda, do které bylo tělo uloženo, patřila pouze mrtvému a nikdo jiný s ní nesměl  nakládat. Otevření hrobu bylo chápáno jako zneuctění pohřebního místa.

Židům byly k pohřbívání často prodávány pozemky daleko od obcí, ve volné přírodě ,v těžko přístupných terénech, na strmých svazích, v lese .

Návštěva takového  hřbitova  je vždycky  provázena zvláštním pocitem .  Náhrobky, které se často naklánějí na různé strany nebo leží na zemi, odlehlé místo , kamínky místo květin, zvláštní symboly vytesané do náhrobních kamenů a jazyk, kterému většina z nás nerozumí.  Židovských hřbitovů je  na Písecku  a Milevsku  celkem osm, další je v Písku  a  je v nich  kolem  1300 originálních kamenných náhrobků.

Mnozí určitě víte, kde je  písecký židovský hřbitov a byli jste se tam podívat nebo jste aspoň šli okolo. Ale našli byste třeba protivínský nebo mirovický?

Hostem J. Hladkého bude tentokrát mgr. Blanka Rozkošná, odbornice na židovské památky a hřbitovy  v České republice. Je spoluautorkou knihy Židovské památky Čech , pracuje pro  Matana a.s.,která byla založena Židovskou obci v Praze  a pečuje o více jak 250 židovských hřbitovů, synangog a dalších budov.

Protože se jedná o velmi zajímavé téma a první termín pořadu 6. března 2019 byl ihned vyprodán, požádali jsme paní B. Rozkošnou ještě o  setkání  i  13. března 2019.

Začínat budeme jako obvykle v 18.45 hodin a jako vždy je předprodej vstupenek přímo a pouze  v Kávovém klubu Vykulená Sova na tř. Národní svobody v Písku. Váš příspěvek ve výši 50,- Kč bude použit pro činnost našeho spolku.

 

plakat-dnes-pijeme-32-1