kava_33-copy

Všechno z kamene – 2.díl

 

V listopadu loňského roku mluvil Jiří Hladký poprvé o své připravované knize, ve které je hlavním hrdinou docela obyčejný kámen. Teď nás čeká slíbené pokračování.

Kámen je vedle dřeva nejstarším materiálem, který se používal hlavně na stavby. V průběhu staletí si lidé zkrášlovali své příbytky, parky, reprezentační budovy a také náměstí a návsi. Povětšinou tím, co takto oživovalo prostor, byly sochy, sloupy, kašny, portály. Nejvíce jich pochází z období baroka.  Naše okolí je na tato díla bohaté. Již několikrát bylo při našich posezeních u kávy zmíněno jméno Jan Karel Hammer. Tento sochař od r. 1736 zhruba dvacet let pracuje v Čimelicích na panství K.B. Bissingena. Jeho první prací bylo pravděpodobně 16 soch pro alej od zámku v Čimelicích k zámku v Rakovicích. Sochy z Hammerovy huti byly později použity pro výzdobu zdí nového hřbitova, na můstek u rybníka, přes který dnes vede silnice ve směru na Prahu, na křižovatku do Rakovic a na most přes Skalici v Dolních Nerestcích. Dochovalo se jich celkem 32 a my jich uvidíme dvaadvacet. Ty ostatní jsou v depozitáři a čekají na svoje lepší časy. Ale i tak jde o ojedinělé sochařské dílo soustředěné na jednom místě.

Bude se mluvit i o erbech, nákolnících, zbytcích zdí, okenních kružeb ale i o zcela lidských záležitostech jako třeba o prevétu.

Pan Hladký slíbil, že nebude chybět ani nějaká ta záhada.

Těšíme se na setkání s vámi a jako vždy je předprodej vstupenek přímo v Kávovém klubu Vykulená sova na tř. Nár. svobody v Písku.

Váš příspěvek ve výši 50,- Kč bude použit pro činnost našeho spolku. Děkujeme.

 

kava_33