kava_kameny-copy

Ve středu 7. a 14. listopadu 2018 nebude v Kávovém klubu Vykulená sova žádný  host. Slova se tentokrát ujme sám autor pořadu Jiří Hladký. Mluvit bude o své nově připravované knize, která má název

 

                          Všechno z kamene

 

Kámen je vedle dřeva nejstarším materiálem, který se používal hlavně na stavby. V průběhu staletí si lidé zkrášlovali své příbytky, parky, reprezentační budovy a také náměstí a návsi. Povětšinou tím, co takto oživovalo prostor, byly sochy, sloupy, kašny, portály. Důležitou kapitolu ovšem hrají i hraniční kameny, rozcestníky, brzdné kameny, náhrobky na hřbitovech. Mimo výjimek, kdy tato díla byla ze žuly, se jako materiál k jejich vytvoření používal a používá pískovec. Převážná většina toho co uvidíte pochází z baroka, ale další vznikaly i v pozdějších dobách.  Naše okolí je na tato díla bohaté.  Nechte se pozvat na dvě procházky po místech ozdobených  uměleckými díly  a nebo jen po objektech potřebných pro obyčejný běh života. Až na svých cestách  některé z nich potkáte, zastavte se. Položte ruku na pískovec starý třeba i  tři sta let.  Bude nejspíše hřát. Je v něm zaklet a utajen  um a dokonalé řemeslo našich předků.

A protože J. Hladký se kolem sebe umí dívat a dokáže o tom i velmi poutavě hovořit, seznámí nás v tomto večeru se zajímavými kamennými objekty v Písku a jeho nejbližším okolí. Pokračování , tedy dál od Písku,  je připraveno na duben příštího roku.

Těšíme se na setkání s vámi a jako vždy je předprodej vstupenek přímo v Kávovém klubu Vykulená sova na tř. Nár. svobody v Písku.

Váš příspěvek ve výši 50,- Kč bude použit pro činnost našeho spolku. Děkujeme.

 

kava_kameny